Alergia na jad owadów

28 lipca 2018

Alergia na jad owadów to coraz częstsza, potencjalnie bardzo niebezpieczna przypadłość. Objawia się nadmierną, najczęściej bardzo gwałtownie przebiegającą reakcję po użądleniu owada — albo miejscową, albo ogólną — dotyczącą całego organizmu. Szczególnie silny, zagrażający życiu przebieg reakcji alergicznej nazywamy wstrząsem anafilaktycznym.

Ugryzienie każdego owada może spowodować reakcję alergiczną. Najczęściej występuje reakcja na owady błonkoskrzydłe, czyli pszczołowate i osowate. W ostatnich latach coraz częściej notuje się reakcje uczuleniowe na owady mrówkowate. Niektórzy dosyć silnie reagują na ugryzienia komarów i meszek, na szczęście te reakcje mają najczęściej charakter miejscowy — rzadko prowadzą do szoku anafilaktycznego.

Jak wygląda alergia na jad owadów?

Dwie podstawowe reakcje alergiczne to miejscowa i ogólna.
Miejscowa reakcja alergiczna to najczęściej opuchlizna i ból w miejscu ugryzienia. Od zwykłej reakcji różni ją nasilenie bólu, wielkość bąbla i czas, po którym objawy ustępują. O ile ugryzienie dotyczy ręki, nogi czy tułowia, nie ma powodu do niepokoju. Wystarcza okłady przeciwobrzękowe i przeciwbólowe, ewentualnie jakiś standardowy lek antyhistaminowy lub wapno. Jeśli opuchlizna może w jakiś sposób zagrażać życiu — jest w obrębie jamy ustnej szyi, oka — trzeba udać się do lekarza lub szpitala.
Reakcja ogólna dotyczy całego organizmu i jest stanem zagrażającym życiu i wymagającym jak najszybszej interwencji lekarskiej i wezwania pogotowia. Wstrząs anafilaktyczny objawia się obniżeniem ciśnienia tętniczego, problemami z oddychaniem, zawrotami głowy, nudnościami.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *