Alergia na smog

7 marca 2018

miasto w smogu

Liczba osób chorych na różnego rodzaju alergie stale rośnie. Z roku na rok zwiększa się liczba chorujących na alergie dzieci. To one są najbardziej narażone na negatywne oddziaływanie smogu. Oddychają szybciej od dorosłych, dlatego do ich układu oddechowego przedostaje się więcej szkodliwych substancji.

Wraz z nastaniem jesieni aż do wiosny można zaobserwować zwiększoną zachorowalność na infekcje górnych dróg oddechowych – przewlekły katar i kaszel w dzień i w nocy, duszność oskrzelową, zapalenie spojówek czy świszczący oddech.

W okresie grzewczym, smog okazuje się największym problemem. Gdy oddychamy skażonym powietrzem, do naszego organizmu przedostają się szkodliwe alergeny, jak metale czy pyłki z różnych przemysłów. Przyczyniają się one do powstania m.in. kataru, zapalenia spojówek czy astmy oskrzelowej, która jest bardzo niebezpieczna dla dzieci.

Smog tworzy więc niebezpieczną mieszankę pyłów różnego pochodzenia które w łatwy sposób przedostają się do naszego organizmu.

Duże znaczenie ma pogoda, która wpływa na skład i ilość pyłów w powietrzu. Gdy mamy do czynienia z wyżem atmosferycznym, zwiększa się natężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Sytuacja odwrotna występuje przy niżu, głównie za sprawą wiatru, opadów deszczu lub śniegu.

Walka z alergią jest bardzo trudna. Jest to choroba cywilizacyjna, z którą walczyć najlepiej poprzez ograniczenie ilości alergenów w naszym otoczeniu. Pomóc w tym mogą nawilżacze lub oczyszczacze powietrza, które są już dużo łatwiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Zdecydowanie jest to wydatek, który warto ponieść by zminimalizować negatywne skutki alergii.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *