Atopowe zapalenie skóry – jak pielęgnować skórę atopową

7 marca 2018

Z atopowy zapaleniem skóry (ATP) mamy do czynienia, gdy skóra zaczyna swędzieć, jest bardzo wysuszona i pojawiają się na niej czerwone zmiany. Skóra jest wtedy cieńsza bardziej podatna na uszkodzenia. AZS w coraz częstszych przypadkach dotyka również dzieci. Pojawia się u nich najczęściej przed ukończeniem 6-ego miesiąca życia. Można wtedy zaobserwować zmiany chorobowe głównie na twarzy. U starszych dzieci występuje w zgięciach łokci, pod kolanami, na nadgarstkach i szyi. Z wiekiem choroba zwykle zanika, a najbardziej uciążliwa jest w okresie jesienno – wiosennym.

Przyczyny AZS

Uwarunkowania genetyczne to jedna z przyczyn atopowego zapalenia skóry. Również wrodzone cechy skóry, jak suchość, wrażliwość na kosmetyki czy wysoką temperaturę zwiększają ryzyko zachorowania na tą chorobę.

AZS najczęściej nasila się w kontakcie z zanieczyszczonym powietrzem, klimatyzowanymi pomieszczeniami lub z dymem z papierosów.

Nadmierna higiena i stosowanie dużej ilości kosmetyków również może przyczynić się atopowego zapalenia skóry.

Jak leczyć AZS

Często stosuje się maści sterydowe, jednak nie zawsze ma to dobry skutek. Powodują one bowiem jeszcze większą wrażliwość skóry, która staje się cieńsza. Maści przeciwzapalne są świetną alternatywą dla sterydów, bo ich działanie jest podobne, a nie szkodzą skórze tak bardzo. Osobom, którym dolega silny świąd, zaleca się stosowanie środków przeciwhistaminowych. W ciężkich przypadkach, należy skorzystać z doustnych sterydów i antybiotyków.

Jak uniknąć atopowego zapalenia skóry

Pozbycie się z najbliższego otoczenia roztoczy jest bardzo istotne w przeciwdziałaniu alergii. Dlatego warto ograniczyć ilość dywanów w domu, często sprzątać i wietrzyć pomieszczenia. Miłośnicy zwierząt, którzy chorują na AZS powinni ograniczyć kontakt z nimi, ponieważ ich sierść jest silnie alergizująca. Należy również unikać silnych detergentów, a do higieny osobistej używać delikatnych hipoalergicznych środków.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *