Czy dziecko ma alergię? W jakim wieku najlepiej wykonać badania

25 lipca 2018

Alergie mogą pojawić się u człowieka w każdym wieku. Często ich pojawienie jest spowodowane częstym kontaktem z alergenami oraz ujawniają się tuż po urodzeniu, a objawy są podobne do zwykłego przeziębienia.

Najpierw pediatra

Wszelkie zmiany skórne u dzieci powinny być w pierwszej kolejności konsultowane z pediatrą. To on ustali, czy mają podłoże alergiczne i konieczne są wizyty u alergologa. Wizytę przeprowadza się bez względu na wiek dziecka. Ma on jedynie znaczenie podczas wyboru odpowiedniego testu, wykrywającego alergeny.

Testy z krwi

Ten test jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3 roku życia. Pobraną próbkę dokładnie się bada i na podstawie przeciwciał wyznacza się grupę alergenów. To oznacza, że test wykaże uczulenie dziecka na cały nabiał, podczas gdy jest ono uczulone jedynie na jogurty.

Testy punktowe skórne

Ze względu na stres i ból, przeprowadzane są u dzieci powyżej 3 roku życia. Na skórę nanoszone są krople alergenów, po czym pielęgniarka nakłuwa te miejsca. W bezruchu trzeba odczekać 20 minut. Po tym czasie sprawdza się obecność bąbli w nakłutych miejscach. Świadczą one o alergii na daną substancję.

Testy płatkowe skórne

Przeznaczone są również dla większych dzieci. Wykonuje się je jedynie wtedy, gdy testy punktowe niczego nie wykażą.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *