Jak poznać, że mamy uczulenie na leki?

25 kwietnia 2018

Alergia na leki to anormalna reakcja układu odpornościowego na leki. Należy pamiętać, że wszelkie leki zarówno te dostępne bez recepty, jak i na receptę lub ziołowe – są w stanie wywołać uczulenie. Nie ulega jednak wątpliwości, że wystąpienie alergii w przypadku niektórych leków jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku innych.

Najczęstszymi objawami alergii na leki są: pokrzywka, wysypka lub gorączka. Uczulenie może wywoływać poważne reakcje, w tym nawet stan zagrażający życiu, który wpływa na wiele ważnych układów naszego organizmu i nazywany jest anafilaksją. Dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o występujących wcześniej alergiach.

Warto pamiętać o tym, że alergia na leki to nie to samo co efekt uboczny leku czy też inna znana możliwa reakcja wymieniona na jego etykiecie. Uczulenie na leki różni się także znacząco od toksyczności spowodowanej jego przedawkowaniem.

Najczęściej występujące objawy uczulenia na leki

Objawy poważnej alergii na lek często występują najczęściej w ciągu godziny po zażyciu leku. Inne reakcje, w szczególności wysypka, mogą wystąpić nawet po wielu godzinach, dniach, a nawet tygodniach.

Objawy uczulenia na dany lek mogą obejmować m.in. wysypkę na skórze, swędzenie, gorączkę, obrzęk, skrócenie oddechu, świszczący oddech, katar, swędzące i załzawione oczy, a w skrajnych przypadkach anafilaksję.

Anafilaksja, choć stosunkowo rzadka choroba, może powodować nudności lub skurcze mięśni brzucha, wymioty lub biegunkę, zawroty głowy słaby i szybki puls, znaczący spadek ciśnienia krwi, a nawet utratę przytomności.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *