Jakie rośliny pylą w kwietniu i maju?

26 kwietnia 2018

Wiosna to bez wątpienia najpiękniejsza pora roku. Niestety dla wielu alergików jest to czas okupiony nieustannym katarem i łzawieniem oczu.

Uczulenie na pyłki roślin bez wątpienia daje się mocno we znaki alergikom już od początku zimy, kiedy to przypada okres pylenia leszczyny, olchy i wierzby. Nie lepiej jest latem podczas pylenia pokrzywy, a także bylicy i komosy. Nie ulega jednak wątpliwości, że to wiosną najmocniej odczuwa się skutki działalności pyłków, które unoszą się w powietrzu.

Każdego roku Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych ustala aktualny kalendarz pylenia roślin. Uwzględnia on fenologiczne pory roku dla wszystkich regionów Polski.

Co pyli w kwietniu?

W tym miesiącu najczęstszą przyczyną alergii wziewnych są z reguły kwitnące drzewa takie jak olcha, topola, a także wierzba oraz brzoza, jesion i dąb. Trawy oraz bardzo uczulające cladosporium i alternaria na największą skalę zaczynają pylić dopiero późnym latem, ale w kwietniu również dają o sobie znać.

Co pyli w maju?

Maj to miesiąc, w którym zaczynają pylić pierwsze trawy. Są one główną przyczyną kłopotów u alergików przez kilka następnych miesięcy. Uciążliwy nieżyt nosa, a także zaczerwienienie spojówek oraz uporczywe łzawienia mogą być powodowane przez pyłki babki, a także dębu, sosny, pokrzywy i szczawiu.

Warto zatem wcześniej się zabezpieczyć i zaopatrzyć w odpowiednie leki przeciwalergiczne oraz unikać nadmiernej ekspozycji na pyłki w trakcie ich największego stężenia w powietrzu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *