Które znamiona skórne należy usuwać?

20 lipca 2018

Znamiona to popularny problem dotykający większości społeczeństwa. W przeważającej części mamy do czynienia ze zmianami łagodnymi, które są tylko z defektem kosmetycznym, który w żaden sposób nie zagraża zdrowiu i życiu.
Większość znamion to zmiany barwnikowe, które powstają, gdy melanocyty (czyli komórki barwnikowe) nadmiernie namnażają się. Niektóre z nich powstają już w życiu płodowym, inne pojawiają się na skórze później, często pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UVA lub UVB.

Jakie zmiany powinny budzić niepokój?

Większość zmian barwnikowych ma raczej regularny kształt i stały rozmiar. Ich kolory mogą być dosyć zróżnicowane — od tych w odcieniu skóry, poprzez czerwonawe, na brązowych, a nawet ciemniejszych kończąc. Do ustalenia, które zmiany skórne należy usuwać używana jest skala objawów ABCDE. To, co powinno budzić niepokój to:
A – asymetria znamiona
B – brzeg — nierówny lub postrzępiony
C – kolor — nierównomierny bądź czarny
D – wielkość — znamiona powyżej 6mm raczej należy usuwać
E – ewidentne — znamiona powiększające się

Jak i kiedy należy usuwać znamiona skórne?

O tym, czy znamię powinno się usuwać decyduje lekarz dermatolog. Lekarze z reguły zalecają ostrożność i sugerują obserwację znamion. Zabiegi ich usuwania są coraz bezpieczniejsze, ale nadal zaleca się, by usuwać je tylko, jeśli jest to konieczne — jeśli znamię jest niebezpieczne, lub jeśli ze względu na umiejscowienie powodują one dyskomfort, lub utrudniają ruch, ewentualnie są trudne w obserwacji (na przykład na czubku głowy).

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *