Pokarmy które najczęściej uczulają

27 lipca 2018

Produkty spożywcze, które powodują uczulenia mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Potrafią wywołać tzw. wstrząs anafilaktyczny, czyli reakcję organizmu na spożycie danego produktu. Które z nich uczulają najczęściej?

Zboża zawierające gluten

Jest to pszenica, żyto, jęczmień, orkisz i tym podobne. Do tej grupy zaliczają się również szczepy hybrydowe wcześniej wymienionych roślin.

Skorupiaki

Nawet mała ilość spożytych raków, homarów czy krewetek może wywołać bardzo silne reakcje alergiczne, nawet z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego.

Jaja

Najczęściej uczula białko jajka, rzadziej samo żółtko. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii wiąże się ze spożyciem surowych jajek, na przykład w formie majonezu. Im bardziej jajko jest poddawane obróbce termicznej, tym mniejsze szanse na wystąpienie alergii, na przykład dodawane do ciasta lub gotowane na twardo.

Ryby

Uczulenie na to białe mięso zazwyczaj nie mija z czasem i występuje przez całe życie.

Orzeszki ziemne

Są mocno alergizujące – wystarczy ich mała ilość, aby wywołać wstrząs anafilaktyczny. Dlatego też nawet w produktach niezawierających orzechów, umieszcza się informacje o możliwym ich śladowym występowaniu. Alergia na arachidy zazwyczaj utrzymuje się przez całe życie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *