W jakiej części Polski powietrze jest najmniej zanieczyszczone?

20 lipca 2018

Co roku publikowany jest raport o stanie zanieczyszczenia środowiska. Pod uwagę branych jest kilka substancji, a na podstawie ich stężenia określa się najbardziej i najmniej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia miasta. Wśród najbardziej zanieczyszczonych króluje Kraków, jednak gdzie powietrze jest najczystsze?

Najlepsze powietrze w zachodniopomorskim

Badania biorą pod uwagę miasta, gdzie liczba mieszkańców przekracza 100 tys. Wśród nich znajduje się Koszalin. Stężenie pyłu jest tam dwukrotnie mniejsze od przyjętych norm. Kolejne miasta usytuowane są nad morzem – są to Szczecin oraz Trójmiasto. Poza nimi, najlepiej oddycha się w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Olsztynie, Bydgoszczy, Elblągu, Zielonej Górze, Włocławku.

Przyczyny dobrego stanu powietrza

W powyższych miastach nie rozwija się ciężki przemysł, co jest zazwyczaj głównym powodem mocnego zanieczyszczenia powietrza. Utrzymanie się tego stanu sprzyjają ogromne zielone tereny oraz silne wiatry, które nie napotykają w tych miejscach żadnych barier orograficznych.

Podsumowanie

Polska jest podzielona na czystą północ i zanieczyszczone południe. Duża koncentracja przemysłu i brak zieleni przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *